W ten weekend odbyła się w Londynie transmitowana na żywo przez BBC parada wojskowa. Tak zwane Trooping the Colour to uroczyste obchody urodzin monarchy, Króla Karola III, które co roku odbywają się w czerwcu nawet jeśli król czy królowa urodzili się w innym miesiącu w roku. Jak na monarchię przystało ceremonia była niezwykle widowiskowa, poważna i pełna przepychu. Zebrani mogli podziwiać maszerujących 1400 żołnierzy, 200 koni i orkiestry, około 400 muzyków, a także przelot samolotów Królewskich Sił Powietrznych. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością członkowie rodziny królewskiej oraz sam Król Karol III, na cześć którego po raz pierwszy odbyła się ta uroczystość.
Nie byłoby pewnie w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że w żadnym innym kraju urodziny głowy państwa nie są świętowane w ten sposób. Oczywiście wszędzie odbywają się defilady wojskowe z różnych okazji. Weźmy na przykład defiladę wojskową w Paryżu w rocznice zburzenia Bastylii, czy nawet obchody 15 sierpnia w Warszawie w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą. Jednak wymienione przeze mnie uroczystości tym różnią się od Trooping the Colour, że zarówno Francja jak i Polska, to republiki, gdzie głową państwa jest prezydent, który w czasie gdy nie wypełnia obowiązków państwowych jest osobą prywatną, a więc może świętować swoje urodziny jak każda inna osoba prywatna, nie koniecznie ze wszystkimi obywatelami kraju. I tu dochodzimy do sedna sprawy, czyli znaczenia tej uroczystości. Pierwsze Trooping the Colour odbyło się za panowania Karola II (1660-1685) w czasie tzw. Restauracji Stuartów, czyli przywrócenia monarchii po czasach Wojny Domowej i rządów Olivera Cromwella (1640-1660), czyli jedynego momentu w historii gdy Anglia była republiką. Ten pokaz siły i sprawności wojska świadczył o sile władzy królewskiej. W 1748, zdecydowano, że Trooping the Colour będzie uświetniać oficjalne obchody urodzin monarchy, które miały odbywać się zawsze w czerwcu ze względu na lepszą pogodę. Obecnie uroczystość ta podkreśla związek monarchy z wojskiem dlatego też zarówno Król Karol III, jak i inni członkowie rodziny królewskiej zawsze mają na sobie mundury.
A teraz bardziej z lingwistycznego punktu widzenia. Co to znaczy Trooping the Colour? “Colours” to inna nazwa dla sztandaru i insygniów noszonych przez żołnierzy różnych jednostek. W czasach historycznych, podczas bitew, sztandar regimentu był ważnym symbolem towarzyszącym żołnierzom na polu walki. Poza tym miał bardzo praktyczne znaczenie jako punk zborny podczas bitwy. Dlatego tak ważne było, aby każdy żołnierz znał sztandary i insygnia poszczególnych regimentów. Temu właśnie służyło wspólne maszerowanie, czyli „trooping” w tym przypadku Household Cavalry, jednego z dwóch najstarszych regimentów brytyjskiej armii. Trooping the Colour ma szczegółowo zaplanowany przebieg. W czerwcową sobotę około godziny 10:00 rozpoczyna się parada z udziałem brytyjskiego wojska. Na Placu Defilad (Hourse Guards Parade) gromadzą się jednostki wojskowe, składające się z żołnierzy, koni i orkiestr. Rodzina królewska pod eskortą Household Cavalry i orkiestry konnej idzie w orszaku z Pałacu Buckingham wzdłuż The Mall do parku św. Jakuba. Po powrocie przed pałac Buckingham monarcha odbiera honory od wojska oraz dokonuje uroczystej inspekcji zgromadzonych na placu przed Pałacem oddziałów wojskowych. Rodzina królewska wraca na balkon, skąd podziwia przelot samolotów Królewskich Sił Powietrznych. Każdy może przyglądać się paradzie wzdłuż trasy orszaku królewskiego, a ci którzy chcieliby zobaczyć obchody na Placu Defilad z głównej trybuny biorą udział w loterii i po wylosowaniu muszą zapłacić £30 za ten przywilej.
Obowiązuje też specjalny dress code: kapelusze, garnitur dla panów i odpowiednio formalny strój dla pań, zakazujący noszenia krótkich spodenek, sandałów i dżinsów. Wojskowi w służbie czynnej mogą mieć na sobie mundur galowy. W tym roku sensacją było pierwsze publiczne pojawienie się Księżnej Kate po prawie półrocznej nieobecności z powodu choroby oraz ulubieniec Brytyjczyków książę Louise, który i tym razem nie zawiódł fotoreporterów robiąc śmieszne miny na balkonie Pałacu Buckingham. Trooping the Colour, jedno z najważniejszych wydarzeń w roku dla rodziny królewskiej i brytyjskich poddanych, jest przejawem kontynuacji tradycji wojskowych i elementem jednoczącym Brytyjczyków wokół monarchii.
A Ty jak uważasz? Jakie wydarzenie w kalendarzu brytyjskiej rodziny królewskiej budzi Twoją największą ciekawość? Daj znać w komentarzu.
Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just couldn’t come across. What a perfect web-site.
Dodaj komentarz